Senior Leadership Team

Headmaster Dr. P C Doherty OBE
First Deputy / Director of Studies / School Manager Ms Ann Corry
Deputy Headteacher / Director of Sixth Form Ms Margaret Keegan
Deputy Headteacher / Director of Upper Site / Finance Mr James Cantwell
Deputy Headteacher / Director of Lower Site / Pastoral Care Mr Nigel Doherty
Deputy Headteacher / Director of Theology / Religious Life Mr Liam Connolly
DSL/Director of KS4 Pastoral Care Mr John Doherty
Director of KS3 Teaching & Learning Mrs Laura McGrory
Director of KS4 Teaching & Learning Mr Daniel Baker
Director of KS5 Teaching & Learning & Y13 Year Leader Mr Pat McGrory
Director of English Mrs Mary Liddane
Director of Mathematics & Computing & Timetabling Mr Nathan Barnes
Director of Science Mr John Dowling
SENCO Ms Christine Lowther
Director of Disadvantaged Provision & Y10 Year Leader Mrs Laura Law

Year Leaders

Y7 Year Leader Ms Anne-Marie McNamara
Y8 Year Leader Ms Cheryl Harding
Y9 Year Leader Mr Andrew Kennedy
Y10 Year Leader Mrs Laura Law
Y11 Year Leader Mr Iain Milne
Y12 Year Leader Mrs Christine Leslie
Y13 Year Leader Mr Pat McGrory

Lead Practitioners

English Mr James Fleming
Theology Mr Paul McCarthy
Science Ms Barbara Duffy
CPD Mr Mark Vinnicombe

Departments

Theology

Director of Theology and Religious Life Mr Liam Connolly
Miss Clara Beards
Mr Andrew Kennedy
Mr Paul McCarthy
Mr Mark Poulter
Mr John Venables
Miss Tola Aleshe

English

Director of English Mrs Mary Liddane
Miss Amalya Adams
Miss Deborah Bizley
Mr William Bullow-Iredale
Miss Jennifer Compton
Mr James Fleming
Miss Bernice Gorman
Miss Tahmina Khatun
Mrs Mary Leacy
Miss Priscilla Masasu
Mrs Laura McGrory
Miss Yasmin McManus

Mathematics

Director of Mathematics and Computing Mr Nathan Barnes
Mrs Shayra Ahmad
Mr Shaun Burke
Mr James Donaghy
Mrs Maria Fray
Mr Andrew Glen
Mr Camilous Jeyakumar
Mr Sam Lau
Mr Jonathan Livermore
Miss Nazahah Ramjahn
Mr Paul Scrivens
Ms Nusrat Shaheen
Ms Aysha Sultana

Science

Director of Science Mr John Dowling
Mr Jagvinder Chadha
Dr Daniel Collins
Ms Tanya Constable
Miss Doyin Dawodu
Ms Barbara Duffy
Mrs Melanie Foster
Mrs Saira Khan
Ms Soniyah Khan
Mrs Anne-Marie NcNamara
Mr Iain Milne
Miss Marianne Ogunoshu
Mrs Tania Pearce
Miss Coleen Robinson
Mrs Rachel Roger
Ms Elaine Rosemond

Humanities

Subject Leader: Geography Mrs Kathleen Reid
Mrs Sarah LeGars
Miss Colette O’Sullivan
Miss Emma Thorogood
Subject Leader: History Mrs Suzanna Cox
Mr Martin Brennan
Miss Maria Clare Fawcett
Mrs Sarah LeGars
Miss Megan Maybroda

MFL

Subject Leader: MFL Miss Susanna Diez
French Miss Sonia Aguemon
Mrs Laura Law
Mrs Christine Leslie
Spanish Miss Begona Lorenzo
Miss Noelia Escribano

Computing

Director of Mathematics and Computing Mr Nathan Barnes
Mr Misbah Ahmed
Mr David O’Neil
Miss Antonia Nwaeze 

PE

Subject Leader: PE Miss Clare Healey
Mr Daniel Bacon
Miss Cheryl Harding
Miss Melanie Hart
Mr Mark Slattery
Mr Erkan Yusuf

Music

Subject Leader: Music Mrs Heather Wilcox
Mrs Kelly Greene

Drama

Subject Leader: Drama and Theatre Studies Miss Angela Thorpe

Art/Photography

Subject Leader: Art Mrs Liz Bainbridge
Miss Mona Ascott
Mr Philip Chapman
Mrs Katie Harrington
Miss Louise Moore

Media

Subject Leader: Media and Film Mr Mark Vinnicombe
Mr Matthew Burdfield
Mr Thomas Prior

Business, Economics & Politics

Subject Leader: Business, Economics and Politics Mr Patrick McGrory
Mr Hassan Ahmed
Mr Daniel Baker
Mrs Laura Law
Miss Tara Lyons

Technology

Subject Leader: Design Technology Mr Mark Smith
Mrs Lorna McKenzie
Mr Waldek Tobolewski
Subject Leader: Home Economics Mrs Sarah Loster
Mrs Careen Bergh
Mrs Natalie Fourdjour
Miss Jessica Elderton

Sociology & Psychology

Subject Leader: Psychology and Sociology Miss Pamela Yakimova
Psychology Mrs Wafa Maghsodipour
Mrs Rachel Tang
Sociology Miss Camille Cameron

Citizenship / PSHE

Subject Leader: Citizenship and PSHE Miss Yasmin McManus