Day Activity Time Year Groups Location Contact Email
Monday Lexia Session 8:15-8:45 Year 7 Room 34
Mass 8:20-8:40 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
French Language Workshop 11:50-12:10 All Year Groups Room 67 [email protected]
Spanish G&T Workshop 12:00-12:30 Year 9 G&T Room 30 [email protected]
Glee Club 12:00-12:35 All Year Groups Room 14 [email protected]
Ukelele Club 12:00-12:35 All Year Groups Room 13 [email protected]
Media Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 38 [email protected]
Basketball Club 3:45-4:45 Year 10-13 Upper Site Sports Hall [email protected]
Yoga 4:05-5:00 Year 12-13 Upper Site Victoria Theatre [email protected]
Bronze DofE Training 3:50-4:20 Year 9 (Yr 12 Leaders) Lower Site Dining Hall [email protected]

 

Day Activity Time Year Groups Location Contact Email
Tuesday Lexia Session 8:15-8:45 Year 8 Room 34
Mass 8:20-8:40 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Spanish Language Workshop 11:50-12:10 All Year Groups Room 32 [email protected]
Boys Vocal Group 11:50-12:30 All Year Groups Room 13 [email protected]
Year 7 Choir 11:50-12:30 Year 7 Room 14 [email protected]
Speaking Workshop 11:50-12:30 Year 12 Room 31 [email protected]
French G&T Workshop 11:50-12:35 Year 9 Room 67 (Week A)

Room 33 (Week B)

[email protected]
Games Club 11:50-12:20 All Year Groups Room 23 [email protected]
Singing Club 11:50-12:35 Year 7 Room 14 [email protected]
Singing Club 11:50-12:35 Year 8 Room 13 [email protected]
Strategy Games Club 11:50-12:35 All year groups Room 7 [email protected]
Science Workshop 3:30-4:15 Year 12-13 Room 50 [email protected]
History Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 66 [email protected]
Food Tech Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 51 [email protected]
Biology Society 3:30-4:30 Year 12-13 Year 7-11 Application Room 81 [email protected]
Orchestra 3:30-4:30 All Year Groups Lower Site Dining Hall [email protected]
Rock And Pop 3:30-4:30 Year 8 Room 13 [email protected]
Rugby 3:30-4:30 Year 7-9 Whitbreads Playing Fields [email protected]
Football 3:30-4:30 Year 7-9 Whitbreads Playing Fields [email protected]
Netball 3:30-4:30 Year 9-13 Lower Site Playground [email protected]
Homework Club 3:30-4:30 All Years Room 43 [email protected]

 

Day Activity Time Year Groups Location Contact Email
Wednesday Lexia Session 8:15-8:45 Year 9 Room 34
Mass 8:20-8:40 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Eucharistic Adoration 12:00-12:30 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Windband 12:00-12:35 All Year Groups Room 13 [email protected]
Girls Basketball 3:30-4:30 All Years Upper Site Sports Hall [email protected]
Netball 3:30-4:30 Year 7-8 Lower Site Playground [email protected]
Cambridge Latin Course 3:30-4:30 Selected Year 8s Room 22 [email protected]
Liturgical Choir 3:30-4:30 All Year Groups Room 14 [email protected]
Homework Club 3:30-4:30 All Years Room 43 [email protected]
Science Darius 3:30-4:30 Year 11 Rooms 15, 26, 27, 49, 50, 82 [email protected]
ABRSM Theory Class 3:30-4:40 All Year Groups Room 13 [email protected]

 

Day Activity Time Year Groups Location Contact Email
Thursday Mass 8:20-8:40 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Spanish Language Workshop 11:50-12:10 All Year Groups Room 30 [email protected]
Lego Club 11:50-12:20 All Year Groups Room 23 [email protected]
Senior Choir 12:00-12:35 Year 9-13 Room 13 [email protected]
Meet The Expert Club 12:00-12:35 Year 7 Room 16 [email protected]
KS3 Book Club (alternate Thursdays) 11:50-12:25 Year 7-9 Room 19 [email protected]
English Intervention 3:30-4:30 Year 7 Room 60 [email protected]
Trampolining 3:30-4:30 All Year Groups Upper Site Sports Hall [email protected]
Table Tennis 3:30-4:30 All Year Groups Lower Site Dining Hall [email protected]
Rock And Pop 3:30-4:30 Year 10 Room 13 [email protected]
Girls Volleyball 3:30-4:30 All Year Groups Lower Site Gym [email protected]
Homework Club 3:30-4:30 All Years Room 43 [email protected]
Maths Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 7, 75, 76, 77, 78, 80 [email protected]
English Intervention 3:30-4:30 Year 7 Room 60 [email protected]

 

Day Activity Time Year Groups Location Contact Email
Friday Mass 8:20-8:40 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Spanish Workshop 11:50-12:10 Year 13 Room 31 [email protected]
Tauists 11:50-12:30 All Year Groups Lower Site Chapel [email protected]
Debate Club 11:50-12:30 Year 7-8 Room 60 [email protected]
Badminton 3:30-4:30 Year 7-9 Upper Site Sports Hall [email protected]
Science Workshop 3:30-4:15 Year 9-11 Room 81 [email protected]
Business Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 40 [email protected]
Drama Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 35 [email protected]
Economics Darius 3:30-4:30 Year 11 Room 41 [email protected]
Science Workshop 3:30-4:30 Year 9-11 Room 81 [email protected]
Rock and Pop 3:30-5:00 Year 9-12 Room 13 and 14 [email protected]